Jaki biokominek wybrać do salonu?

28 maja 2021 Aranżacje wnętrz

Biokominek jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują nowoczesnych rozwiązań, a jednocześnie chcą ocieplić wnętrze swojego salonu lub innego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Biokominek emituje nastrojowe płomienie, które tworzą przytulną atmosferę i ogrzewają pomieszczenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje dymu ani sadzy, dzięki czemu jest urządzeniem całkowicie przyjaznym dla środowiska, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ekologicznych rozwiązań.

Jeśli nie możesz używać tradycyjnego kominka w swoim domu z powodu ograniczeń związanych z eliminacją smogu w wielu miastach, zapoznaj się z opcjami, jakie oferują biokominki. Tradycyjny kominek wymaga systemu odprowadzania spalin do spalania węgla, drewna lub brykietów oraz miejsca na popiół. Biokominki mogą pracować bez instalowania żadnych przyłączy, wystarczy rozmieścić je w dostępnej przestrzeni i zapewnić przepływ powietrza.

Jak działa biokominek?

Do zainstalowania biokominka w domu lub mieszkaniu nie potrzeba żadnych dodatkowych przewodów kominowych. Większość biokominków można z powodzeniem zainstalować samemu, korzystając z instrukcji montażu dołączonej do produktu. Każdy biokominek dostępny na rynku wyposażony jest w bio-podkład, bardzo prosty element składający się z pojemnika na biopaliwo i blaszanej osłony.

Do wkładu na biopaliwo wlewamy biopaliwo za pomocą lejka i można je rozpalić tradycyjnie za pomocą zapalniczki (jeśli mamy kominek ręczny) lub rozpala się automatycznie za pomocą specjalnego żarnika (jeśli mamy kominek automatyczny).

W wyniku spalania biopaliwa, które wrzucamy do biokominka, powstaje niewielka ilość dwutlenku węgla (porównywalna do tej, którą wydycha człowiek) i pary wodnej. Dzięki temu można zainstalować biokominek w każdym pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim biokominek powinien posiadać system gaszenia. Z reguły instaluje się go w postaci przesuwanego pręta lub listwy na biokominku, a wystarczy go przesunąć, aby odciąć dopływ tlenu i zgasić płomień. Jest to dodatkowe zabezpieczenie w przypadku wystąpienia niekontrolowanej sytuacji, np. przewrócenia biokominka.

Warto również zauważyć, że niektóre z biokominków dostępnych na rynku zostały zaprojektowane przez producentów z zastosowaniem specjalnych technologii, które pomagają zachować bezpieczeństwo użytkownika - zastosowanie wysoce chłonnych włókien ceramicznych zapobiega wylewaniu się biopaliwa poza pojemnik, nawet w przypadku przewrócenia lub przechylenia kominka. Wybrane modele posiadają również możliwość regulacji wysokości płomienia za pomocą specjalnej aplikacji.

Czy biokominek wydziela ciepło?

Biokominek wydziela ciepło i jest doskonałym uzupełnieniem systemu grzewczego w domu z bali lub domu jednorodzinnym. Aby w przybliżeniu określić, o jakich zakresach ciepła mówimy, możemy założyć, że moc cieplna każdego źródła ciepła wynosi:

  • - Moc cieplna grzejnika pokojowego: 1,5-2 kW
  • - Moc cieplna biokominka: 3 kW
  • - Moc cieplna kominka: 5-16 kW

Możemy to obliczyć w następujący sposób: Aby ogrzać 10 m², potrzebujemy około 1 kW mocy grzewczej. Wartości te oznaczają, że biokominek ogrzewa pomieszczenie o powierzchni 30 m². Należy podkreślić, że są to wartości średnie, ponieważ na rynku dostępne są również bardzo duże biokominki, które instalowane są np. w hotelach czy restauracjach. Mają one jeszcze większe możliwości grzewcze.

Wiele zależy też od tego, jaki rodzaj regulacji płomienia ustawimy - czy chcemy nastrojowy, subtelny płomień, czy mocny ogień, który z pewnością daje więcej ciepła. Należy jednak pamiętać, że klasyczne biokominki do pomieszczeń nie oddają tak dużo ciepła jak tradycyjne kominki. Jeśli chcesz ogrzać cały dom za pomocą biokominka, bardziej odpowiedni będzie kominek z płaszczem wodnym, który pomoże ogrzać duże powierzchnie.

Jakie rodzaje biokominków są dostępne na rynku?

Producenci oferują nam ogromny wybór biokominków. Warto wyróżnić kilka z nich, które są najbardziej popularne:

  • - Biokominek wolnostojący - zazwyczaj mniejszy, możemy go postawić w wybranym przez nas miejscu, nie wymaga montażu. Biokominki wolnostojące występują również w większych wersjach.
  • - Biokominek narożny - świetnie prezentuje się w narożnikach, pomaga wykorzystać dodatkową przestrzeń, która zazwyczaj nie jest wykorzystywana.
  • - Biokominek wiszący - ten typ biokominka wymaga montażu, który zazwyczaj ogranicza się do wywiercenia kilku otworów w ścianie i zamontowania uchwytu do jego zawieszenia.
  • - Biokominek naścienny - zwany również biokominkiem portalowym, doskonale prezentuje się w pomieszczeniu - to klasyczny kształt, który jest często wybierany. Ten typ biokominka może być montowany natynkowo lub po prostu przykręcany do ściany.
  • - Biokominek do zabudowy - montaż biokominka również nie jest skomplikowany, z reguły wystarczy przygotować wnękę, w której umieścimy biokominek. Warto zaznaczyć, że przy tego typu biokominkach możemy zastosować bardzo indywidualne rozwiązania.

Biokominek do ogrodu - dla miłośników ognia w naturalnym środowisku. Biokominek tego typu charakteryzuje się niezwykle trwałą i odporną na warunki atmosferyczne obudową. Może to być na przykład żywica poliuretanowa z dodatkiem proszku kamiennego lub stal odporna na korozję. Warto zaznaczyć, że biokominki ogrodowe sprawdzają się również na tarasie, balkonie, a nawet (w zależności od wyposażenia) w domu.

Biokamin

Kominek ekologiczny czy elektryczny?

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnego kominka lub nawet biokominka, zawsze możesz rozważyć instalację z kominkiem elektrycznym. Jaka jest różnica między biokominkiem a kominkiem? Najważniejszą i podstawową różnicą pomiędzy biokominkiem a kominkiem elektrycznym jest płomień. Biokominki, jak opisano powyżej, emitują prawdziwy płomień, który powstaje w wyniku spalania biopaliwa. Kominki elektryczne natomiast nie posiadają prawdziwego płomienia, a jedynie jego imitację.

Należy zauważyć, że imitacje płomieni stosowane w kominkach elektrycznych wyglądają bardzo realistycznie i są trudne do odróżnienia od prawdziwego ognia. Aby zainstalować kominek elektryczny, wystarczy podłączyć go do źródła zasilania poprzez standardowe gniazdko elektryczne. Kominki elektryczne mogą być również wyposażone w funkcję ogrzewania, dzięki czemu pełnią zarówno praktyczną funkcję grzewczą, jak i dekoracyjną.

Więcej informacji na stronie: fragmal.at

28 maja 2021 Aranżacje wnętrz