Przewodnik krok po kroku do budowy własnego domu

17 maja 2021 Budowa domu

Bardzo niewiele osób posiada kwalifikacje do wykonywania wszystkich faz budowy domu, ale możesz być w stanie działać jako własny generalny wykonawca (GC) i używać swoich podwykonawców (sub-podwykonawców) w dowolnej kolejności.

Być może niektóre aspekty pracy można wykonać samemu, ale dopiero zrozumienie całego procesu pozwala zdecydować, w jaki rodzaj pracy się zaangażować.

Ten przewodnik przedstawia podstawy i chronologię organizować twój swój dom. Największe oszczędności w budowie domu to zatrudnianie podwykonawców na zasadzie "kto wie, po co" i oszczędzanie pieniędzy, jeśli to możliwe, poprzez wykorzystanie własnego kapitału, jeśli chodzi o budowę domu.

Podstawy placu budowy i budownictwa.

Po pierwsze, czas się ustawić dosłownie i w przenośni. Nie tylko uporządkujesz swój projekt w głowie i na papierze, ale dosłownie będziesz siedział na placu budowy.

 • Oczyścić teren z pozostałości szczotek i innych gruzu do poziomu gruntu i co najmniej 25 stóp wokół planowanego obwodu domu: często wymaga to oddzielnej ekipy roboczej do wykonania pracy.
 • Geodeta tworzy działkę na podstawie oryginalnych rysunków działki, które wskazują granice działki.
 • Jeśli to konieczne, dokonaj zmian w topografii terenu, aby zmienić przepływ wody przez nieruchomość: Często wymaga to od wykonawcy robót budowlanych sprzętu do robót ziemnych.
 • Zamówić wywrotkę na czas budowy.
 • Zamów jedną lub więcej przenośnych toalet: Jest to konieczne, chyba że spodziewasz się, że różni podwykonawcy będą korzystać z toalety w Twoim domu.
 • Zamówienie tymczasowych urządzeń pomocniczych w elektrowni.
 • Zatrudnij elektryka do zainstalowania tymczasowego panelu elektrycznego: często jest on montowany na istniejącym słupie energetycznym.

Wylewanie betonu w ławach i fundamentach

Wykopy i montaż stóp i płyt to poważna sprawa - zarówno pod względem robocizny, jak i kosztów. Zanim to nastąpi, będziesz miał wrażenie, że wykonujesz żmudną pracę przygotowawczą; teraz poczujesz, że coś budujesz.

Prace te są prawie zawsze wykonywane przez koparki i specjalistów od fundamentów - zupełnie inną grupę wykonawców niż ekipy ciesielskie, które wkrótce pojawią się na placu budowy. To jest punkt, z którego nie ma powrotu. Stopy i fundamenty stanowią tak dużą część kosztów budowy całego domu, że zatrzymanie się po zbudowaniu fundamentu oznacza, że zmarnujesz dużo pieniędzy. Na domiar tego, będziesz miał ogromną ilość betonu lub prac murarskich zatykających dom, co czyni go niezwykle trudnym do sprzedaży nieruchomości.

Oto, co się dzieje.

Zazwyczaj Ty lub wykonawca sprowadzacie oddzielną firmę, której jedynym zadaniem jest budowa fundamentów, ponieważ praca ta wymaga bardzo specjalistycznych umiejętności.

 • Wykonawca wykonuje wykopy w celu zamrożenia stóp fundamentowych.
 • Inspektorzy przyjeżdżają, aby sprawdzić wymiary wykopów pod fundamenty.
 • Wykonawca wylewa beton na ławy fundamentowe.
 • W celu odprowadzenia wody z ław fundamentowych i ochrony ław fundamentowych wykonuje się wpusty ukryte.
 • Wykonawca buduje pionowe ściany fundamentowe, które opierają się na stopach fundamentowych poprzez wylewanie betonu lub bloków żużla betonowego: Czasami stosuje się inne rodzaje fundamentów, choć są one rzadkie.
 • Fundament jest hydroizolowany do poziomu wykończenia: w ścianie fundamentowej wykonuje się otwory na przewody wodne i kanalizacyjne.

Instalacje hydrauliczne i elektryczne.

Kiedy kładzie się fundament płyty, przyniesie w hydraulików i elektryków, aby zrobić pewne "szorstki" pracy przed wylaniem tej płyty betonowej:

 • Hydraulik: zostaną położone rury, które ostatecznie zostaną pokryte betonem.
 • Elektryk: Jeśli linie elektryczne z metalowymi przewodami mają przebiegać przez betonową płytę, teraz jest czas na przeprowadzenie tych przewodów.

Wylewanie płyt betonowych

Gdy wszystko jest gotowe, nadszedł czas, aby podwykonawca wylać beton.

 • Na płycie domu wykonawca najpierw układa izolację z płyt piankowych.
 • Minimalnie 4-calowa podbudowa żwirowa będzie penetrować płytę piankową i stanowić podstawę dla betonu.
 • Następnie montuje się plastikową barierę paroszczelną.
 • Następnie układa się zbrojenie maty i układa tak, aby było ono lekko uniesione ponad poziom: Pozwala to na umieszczenie zbrojenia w środkowej części warstwy betonu, gdzie zapewnia ono najwyższą wytrzymałość.
 • Wykonawca wylewa teraz betonową płytę, prawdopodobnie z gotowych ciężarówek, które dostarczają dużą ilość betonu.
 • Jeśli budujesz garaż lub piwnicę, jest to również czas, aby wylać beton w tych miejscach: jest to kosztowne, aby przynieść wykonawcę betonu z powrotem do innego wylać.

Wylewanie, krycie i dachowanie

Po zakończeniu wykopów, fundamentów i prac szczegółowych, wkrótce zaczniesz myśleć o swoim projekcie jak o domu. Dzieje się tak dlatego, że stolarze przybędą teraz, aby wykonać szkielet drewniany podłóg, ścian i sufitów, a następnie rozpoczną instalację poszycia, sidingu i dachu. Praca ta może być wykonywana w niewiarygodnym tempie. W ciągu tygodnia lub dwóch, możesz nagle rozpoznać swój dom jako dom.

Niektórzy właściciele domów mogą być w stanie pomóc w pracy na tym etapie, chociaż praca ta jest zwykle wykonywana przez wykwalifikowany zespół stolarzy. Jednak niektórzy właściciele domów mogą być w stanie wykonać niektóre prace, takie jak układanie podłogi na legarach lub wieszanie desek ściennych.

Jest to ogólny instruktaż pracy dla ekipy stolarskiej:

 • Korzystając z planów, opracuj kolejność układania tarcicy, gwoździ, filcu budowlanego lub folii domowej i kleju.
 • Jeśli pogoda pozwoli, ekipa cieśli przyjeżdża i wykonuje ramy ścian domu, w tym podłogi, sufitu i dachu: ramy są podstawową "powłoką" domu, pomniejszoną o bocznicę i dach. W tym czasie wykonuje się szkielet otworów okiennych, drzwiowych i świetlików. Etap ten kończy się wykonaniem podstawowej powłoki powierzchni ścian i dachu.
 • Zainstaluj okna, drzwi i świetliki: Zazwyczaj jest to wykonywane przez ten sam zespół stolarzy, który wykonał szkielet, chociaż czasami zespół producenta przychodzi, aby wykonać tę pracę. Jest to również praca, z którą niektórzy właściciele domów mogą sobie poradzić. W tym momencie, gdy budynek jest zabezpieczony, a drzwi i okna zainstalowane, elektrycy i hydraulicy mogą teraz wejść, aby rozpocząć surową część swojej pracy.
 • Gotowy siding jest teraz instalowany na poszyciu, po tym jak poszycie domu zostało najpierw owinięte w pewnego rodzaju membranę chroniącą przed warunkami atmosferycznymi: Ponownie, praca ta jest często wykonywana przez tego samego wykonawcę, który wykonał szkielet i poszycie.
 • Na koniec dekarze przyjeżdżają, aby dokończyć montaż obróbek blacharskich i gontów lub innych wykończonych powierzchni dachu: Stan surowy zamknięty domu jest już ukończony.

Instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne

Teraz, wraz z przybyciem murarzy, elektryków, hydraulików i specjalistów HVAC, rozpoczynają się prace wykończeniowe w Twoim domu.

 • Murarze budują kominy, jeśli twój dom je posiada: Zazwyczaj jest to cegła lub fornir kamienny na wierzchu betonowego bloku ułożonego przez wykonawcę fundamentu.
 • Elektrycy i hydraulicy wykonują zgrubne prace przy obwodach elektrycznych, przewodach hydraulicznych i kanałach systemu HVAC: Praca ta jest oczywiście łatwiejsza bez konieczności stosowania powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Po zakończeniu prac, wykonawcy ci znikną na jakiś czas, a następnie powrócą po zainstalowaniu ścian i sufitów, aby wykonać ostateczne połączenia różnych urządzeń.
 • Inspekcje będą przeprowadzane z odpływów powierzchniowych: Wykonawca przygotowuje pozwolenia i inspekcje, ale jeśli wykonujesz te prace samodzielnie, odpowiedzialność za inspekcje spoczywa na Tobie.
 • Zainstaluj izolację w ścianach i na poddaszu: Czasami jest to wykonywane przez ekipę stolarską lub wyspecjalizowanego wykonawcę, ale wielu właścicieli domów myśli, że jest to praca, którą mogą wykonać sami, aby zaoszczędzić pieniądze.
17 maja 2021 Budowa domu