Metody instalacji w budynkach elektrycznych

25 maja 2021 Budowa domu

Okablowanie elektryczne wymaga profesjonalnej uwagi przy każdym projekcie budowlanym. Jest to bezpośrednio związane z bezpieczeństwem ludzi i mediów/sprzętu, z którym mają do czynienia. Zakres instalacji elektrycznych obejmuje dostawę, montaż, testowanie i uruchomienie wszystkich kabli i akcesoriów, okablowania, przełączników, gniazdek, puszek łączeniowych, puszek instalacyjnych, kabli ciągnionych GI, rozet sufitowych itp. Jeżeli nie określono inaczej, okablowanie powinno składać się z przewodów w izolacji PCV, miedzianych, zainstalowanych w ocynkowanym stalowym przewodzie rurowym o dużej średnicy.

1 WARUNKI

1.1 RURY I KSZTAŁTKI STALOWE OCYNKOWANE

  1. Typ kabla: Zasadniczo, wewnętrzne i zewnętrzne przewody powinny być wykonane z metalowych rur elektroinstalacyjnych (EMT). Przewód powinien spełniać wymagania wszystkich laboratoriów ubezpieczeniowych UL 797, American National Standard Institute c80-3, Federal Specification WWC-563A i National Electrical Code art. 384. Rury powinny być proste i mieć przekrój kołowy o dokładności wystarczającej do zastosowania zatwierdzonych kształtek i zaworów. Grubość ścianki powinna być jednolita, a spawanie szwów powinno być ciągłe i dokładne. Powierzchnia wewnętrzna powinna być wolna od szkodliwych wad.
  2. Liczba rurek w rurkach: Liczba rurek w pojedynczej rurce nie powinna przekraczać procentu wypełnienia określonego w NEC.
  3. Łącznik, kolano: Złączka i kolanko stosowane z rurami powinny być mocno dokręcone. Kolana w rurach powinny być wykonane tak, aby nie uszkodzić rury lub skutecznie zmniejszyć jej średnicę wewnętrzną.

1.2 SZTYWNE I ELASTYCZNE RURY PVC

  1. Typ kabla: Rura PVC powinna być wykonana z szaro-czarnej, okrągłej, wytrzymałej rury z polichlorku winylu (PVC) zgodnej z BS 4607 część I, 1970, z odpowiednimi ocynkowanymi skrzynkami. Wewnętrzna powierzchnia rury powinna być gładka. Wszystkie elastyczne stalowe rury osłonowe powinny być zgodne z normą BS 4607. Rury PVC i elementy końcowe, takie jak zamki kolankowe, reduktory, nakrętki kontrolne złączy, łączniki itp. powinny być zgodne z normą BS 4607. Jeżeli nie określono inaczej, minimalny rozmiar rury przewodowej powinien wynosić 20 mm. Rury powinny być przystosowane do pracy w temperaturze otoczenia 60 stopni Celsjusza i nie powinny być instalowane w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy stosować gotowe łuki.
  2. Liczba przewodów w rurze: Liczba przewodów w pojedynczym przewodzie nie powinna przekraczać procentu wypełnienia określonego w Kodeksie NEC.
  3. Złącze, zakręt: Złącza i połączenia stosowane z rurą powinny być szczelne. Kolana w rurze powinny być wykonane w taki sposób, aby nie uszkodzić rury lub skutecznie zmniejszyć jej średnicę wewnętrzną.

2) OKABLOWANIE, KABLE I PRZEWODY

1) Przewody: O ile nie określono inaczej, wszystkie przewody powinny być jednożyłowe, w oplocie miedzianym i w izolacji PCV zgodnie z BS 6004. Wszystkie przewody powinny być zabarwione w następujący sposób.

    1. Etap A z 1: Kolor czerwonego przewodu
    2. Etap B z 2: Kolor przewodu żółty
    3. Etap C z 3: Niebieski kolor przewodów
    4. Neutralny: Czarny
    5. Uziemienie: żółto-zielone lub zielone (tylko jeden kolor może być użyty do kompletnej instalacji).

Rozmiar przewodów powinien być zgodny z oznaczeniami na rysunkach.

2. 2. Przewody telefoniczne: Przewód telefoniczny stosowany do gniazda telefonicznego powinien składać się z dwóch par 22 AWG, żył miedzianych w izolacji PVC, z aprobatą UL. Kable telefoniczne używane jako główne zasilanie do łączenia skrzynek przyłączeniowych telefonów z głównymi skrzynkami przyłączeniowymi telefonów powinny być wieloparowe, jak pokazano na rysunkach.

Elastyczne przewody: Kable łączące krótkie przedłużenie z oświetleniem, grzałkami, urządzeniami itp. powinny być w izolacji PCV z żyłami miedzianymi zgodnie z BS 6500 - 1969.

3. AKCESORIA KABLOWE

O ile nie określono inaczej, wszystkie akcesoria do okablowania powinny być typu British Standard. Dokładny typ i model powinien być taki, jak pokazano na rysunkach, w zestawieniu ilościowym lub w specyfikacjach w niniejszym dokumencie.

Gniazdo, puszka łączeniowa, puszki łączeniowe i akcesoria.

Każdy zbiornik, puszka łączeniowa lub ciąg powinien być odpowiedniego typu, klasy i konstrukcji, aby spełniał określone warunki. Gniazdo lub skrzynka przyłączeniowa powinny spełniać wymagania IEE oraz inne stosowne wymagania ustanowione przez różne agencje, kodeksy i władze.

GNIAZDA, WYCIĄGI I PUSZKI ŁĄCZENIOWE W OGÓLNOŚCI SĄ NASTĘPUJĄCE:

2.1 Gniazda punktów świetlnych, wygodne gniazda, gniazda elektryczne, skrzynki przyłączeniowe, skrzynki pociągowe/przyłączeniowe powinny być wykonane ze stali galwanizowanej o grubości 46 gauge i powinny mieć kształt i rozmiar odpowiedni do ich lokalizacji i instalacji oraz powinny być wyposażone w pokrywy odpowiednie do ich funkcji i instalacji.

2.2 Skrzynki odpływowe powinny być wyposażone w uchwyty lub taśmy, jeżeli jest to konieczne. Wszystkie puszki odpływowe powinny być wyposażone w mosiężne zaciski uziemiające.

2.3 Wszystkie skrzynki przyłączeniowe/gniazda powinny być wyposażone w odpowiednie pokrywy.

2.4 Puszki odpływowe i skrzynki przyłączeniowe montowane na powierzchni zewnętrznej powinny być wykonane z żeliwa z piastami gwintowanymi.

2.5 Puszki wewnętrzne montowane powierzchniowo powinny być wykonane z blachy stalowej malowanej do montażu powierzchniowego.

3. WŁĄCZNIKI ŚWIATŁA

Do zastosowań wewnętrznych należy stosować schemat instalacji sieciowej z przełącznikami kołyskowymi odpowiednimi dla obciążeń indukcyjnych. Przełączniki powinny być pojedyncze, podwójne lub pośrednie, jak pokazano na rysunkach, i powinny mieć prąd znamionowy 20 amperów.

Podpłyty powinny być szampańskie, węglowe lub satynowo-chromowe, typu MK Make Accent, dla wszystkich pomieszczeń biurowych.

Tablice rozdzielcze powinny być w kolorze satynowego chromu, marki ALBANY, serii MK dla wszystkich obszarów usługowych, w tym toalet, kuchni, stróżówek, pijalni, pomieszczeń elektrycznych itp. oraz w fabryce, magazynie, wyrobach gotowych itp., gdzie używany jest metalowy przewód elektryczny (EMT), należy użyć metalowej osłony, jak pokazano i opisano na rysunkach.

W przypadku instalacji na powierzchni wewnętrznej, przełączniki powinny mieć odpowiednią obudowę stalową i powinny być wyłożone metalem.

Zewnętrzne rozłączniki powinny być przykryte osłoną odporną na warunki atmosferyczne. Marka rur EGA.

Wyłączniki linkowe powinny być wykonane z białego, formowanego tworzywa sztucznego nadającego się do montażu powierzchniowego i powinny być dostarczane w odpowiednich wykończeniach. Powinny być one produkowane przez MK Co. Ltd. (Anglia) lub zatwierdzony odpowiednik.

4. PRAKTYCZNE GNIAZDA

W przypadku instalacji podtynkowej w pomieszczeniach zamkniętych, należy przewidzieć 13A, 3-biegunowe gniazdo przełącznikowe ze wskaźnikiem, wykonane zgodnie z British Standard. Wykończenie pokrywy z matowego chromu, MK zrobić serię ALBANY dla wszystkich obszarów usług, w tym toalety, kuchnia, strażnica, pompownia, pomieszczenie elektryczne, itp. i metalowa pokrywa powinna być stosowana w fabryce, magazyn, produkt końcowy, itp. gdzie elektryczne rury metalowej (EMT) jest używany, jak pokazano i opisano na rysunkach.

5. GNIAZDA TELEFONICZNE

Gniazda telefoniczne powinny być przystosowane do montażu natynkowego lub podtynkowego z gniazdem American Standard. Wykończenie tablic rozdzielczych powinno być satynowym chromem, seria MK marki ALBANY dla wszystkich obszarów usługowych, w tym toalet, kuchni, wartowni, pompowni, pomieszczenia elektrycznego, itp., a metalowe wykończenie pokrywy powinno być stosowane w fabryce, magazynie, produkcie gotowym, itp., gdzie stosowane są elektryczne metalowe przewody (EMT), jak pokazano i opisano na rysunkach.

6. JEDNOSTKI SPECJALNE

Agregaty zasilające powinny być typu 20A lub 45A, wyłącznik DP z lampką kontrolną. W przypadku montażu podtynkowego, powinny być one przełączane i wyposażone w podświetlany znak oraz gniazdo do podłączenia kabla do panelu przedniego. Miejsce przeznaczenia jest takie, jak wskazano w innym miejscu.

7. WYJŚCIE KROPLOWNIKA

Wyjście przełącznika DP powinno być przystosowane do montażu podtynkowego lub natynkowego. Pojemność powinna być taka, jak wskazano na rysunkach. Wykończenie powinno być matowo chromowane, seria Mk marki ALBANY dla wszystkich obszarów usługowych, w tym toalet, kuchni, wartowni, pijalni, pomieszczeń elektrycznych itp. oraz wykończenie metalową pokrywą powinno być stosowane w fabryce, pomieszczeniu magazynowym, produktach gotowych itp. gdzie metalowy przewód elektryczny (EMT) jest używany, jak pokazano i opisano na rysunkach.

8. PUSZKI ŁĄCZENIOWE

Puszki łączeniowe powinny składać się z zachodzących na siebie płyt z białego, formowanego tworzywa sztucznego, nadających się do zamocowania do standardowych stalowych puszek podtynkowych. Powinny być one wyposażone w trzy zaciski dla wychodzącego przewodu elastycznego.

4. SYSTEM OKABLOWANIA

Instalacja okablowania powinna być zgodna z przepisami IEE lub zatwierdzonym odpowiednikiem.

O ile nie określono inaczej, wszystkie przewody elektryczne powinny być sztywnymi rurami z PCV zainstalowanymi w ścianie lub suficie albo ukrytymi w suficie podwieszanym.

Kanały kablowe powinny mieć wymiary zgodne z przepisami IEE, a minimalna średnica kanałów kablowych powinna wynosić 20 mm, chyba że określono lub zatwierdzono inaczej.

Tam, gdzie jest to wymagane, należy stosować fabryczne zagięcia kabli. Minimalny odstęp między przewodami dla innych usług nieelektrycznych powinien wynosić 100 mm.

Należy stosować oddzielne przewody i przejścia:

1. system oświetlenia.

2. gniazda zasilające.

3. oświetlenie awaryjne. 3.

4. system telefoniczny. 3) światło awaryjne.

5. system alarmu przeciwpożarowego. 4. system telefoniczny.

6. System dźwiękowy/głośnikowy.

7) system telewizyjny.

8) system komputerowy.

Przewody do krótkich przedłużeń do gniazdek w suficie podwieszanym lub do urządzeń, silników itp. należy prowadzić w przewodach giętkich. W przeciwnym razie należy stosować kable sztywne.

Rury biegnące po powierzchni powinny być podparte na ocynkowanych / PCV uchwytach, które z kolei są odpowiednio przykręcone do ściany lub stropu. Odległość między siodełkami nie powinna przekraczać 60 cm. Śruby mocujące powinny być wykonane z okrągłego łba walcowego lub z materiałów odpornych na rdzę. Odsłonięte kable powinny być ułożone równolegle lub pod kątem prostym do ściany. Skrzynki kreślarskie muszą być ustawione pod kątem prostym, a ich długość nie może przekraczać 20 metrów.

Przewody wbudowane w ściany powinny być mocowane za pomocą zszywek w odstępach nie większych niż 60 cm. Elementy grzejne w ścianie powinny być starannie wykonane i zasypane po ułożeniu rury i doprowadzeniu jej do końca ściany.

Rury zakopane w konstrukcji betonowej powinny być ułożone i pewnie przymocowane do zbrojenia oraz zatwierdzone przez konsultanta przed wylaniem betonu. Należy zwrócić uwagę, aby rury i skrzynki nie zostały przesunięte lub zatkane podczas wylewania betonu.

Przed zabetonowaniem wszystkich kabli należy wciągnąć odpowiednie druty rybackie.

Do okresowej kontroli dostępne są skrzynki inspekcyjne, które ułatwiają wyciąganie i usuwanie kabli. W przypadku kanałów szczelinowych, skrzynki rewizyjne umieszcza się w jednej płaszczyźnie ze ścianą.

Skrzynki inspekcyjne powinny być rozmieszczone w odległości nie większej niż 12 stóp od siebie lub dwa pełne zakręty 90 stopni, lub w równej odległości.

Rur osłonowych z PVC nie należy stosować w miejscach, w których temperatura otoczenia wynosi 60 stopni C lub więcej. Rur osłonowych z PVC nie należy stosować w instalacjach zewnętrznych. Rura osłonowa nie może mieć ostrych krawędzi ani zadziorów, a do przeciągania przewodu nie można używać smaru ani oleju. Przed wciągnięciem przewodów cały system kablowy powinien być w pełni zainstalowany i pozbawiony zakłóceń elektrycznych.

Wszystkie rury osłonowe z PVC powinny być łączone z kształtkami z czystego PVC przy użyciu zatwierdzonych materiałów łączących PVC, zalecanych przez producenta. Wszystkie połączenia powinny być wodoszczelne. Połączenia między rurą a adapterami, skrzynkami rozdzielczymi, skrzynkami przyłączeniowymi itp. powinny być wyposażone w króćce wlotowe i zwykłe złącza z PCV.

W każdym przewodzie powinien być zainstalowany przewód uziemiający o minimalnej powierzchni 2,5 mm2 miedzi. Żyła robocza powinna być izolowana i oznaczona kolorami.

25 maja 2021 Budowa domu